Milyen részekből épülnek fel a traktorok?

Traktoroknak azokat a mezőgazdasági haszongépjárműveket hívjuk, melyek rendelkeznek egy beépített erőforrással, vagyis motorral. Ennek köszönhetően tudnak hatalmas vonóerőt kifejteni, vagy más eszközök számára energiát szolgáltatni. A mezőgazdaság mellett a traktorokat rendszeresen használják az erdészetben is.

A magyar traktorgyártás történetének kezdetéhez egészen az 1923-as évig kéne visszaugrani, hiszen ebben az évben kezdődött el a Hofher-Schranz Gép gyárában a gyártás Kispesten. Az üzemi gyártás ezt követően Győrben és Csepelen is elindult. Természetesen az idő múlásával a traktorok is óriási fejlődésen mentek keresztül, ebben a cikkben nézzük meg azt, hogy a mai modern traktoroknak melyek a legfontosabb elemei.

A traktorok legfontosabb alkatrészei

A kerekes traktorok felépítése már a kezdetek óta két változatot követnek: a motortér elől kap helyet, ez az első tengelyen helyezkedik el, a traktor végében pedig megtalálható a vezetőfülke a kezelőszervekkel. A mai modern traktorok egyik legfontosabb eleme az akkumulátor. A traktorokat a legtöbb esetben hagyományos savas akkumulátorokkal használják, melyek igen hosszú élettartamot tudnak biztosítani, de a többi típushoz képest elérhető árral is rendelkeznek.

Ez az egység lényegében a rákapcsolt töltést vegyi energiává alakítja át, de szükség esetén vissza is alakítja azt. Ha valamilyen oknál fogva az akkumulátor teljesen lemerül, akkor csatlakoztatni kell hozzá a töltőegységet. Ez tudja biztosítani a megfelelő energiamennyiség visszapótlását akkor, amikor ezt a generátor nem tudja megtenni, vagy akkor, amikor az akkumulátor huzamosabb ideig nem volt használva.

A generátor is a traktorok egyik igen fontos alkatrésze, ez a mozgási energiából tud egyenáramot, vagy változóáramot előállítani. Míg a régebbi típusú generátorok egyenáramot állítottak elő, a mai modernebb darabok már jellemzően változóáramot termelnek. Az, hogy a generátorban mekkora feszültség jön létre leginkább a motor fordulatszámától függ, hiszen értelemszerűen magasabb fordulaton a feszültség is nagyobb.

A megfelelő feszültség eléréséhez a feszültségszabályozóra is szükség van, de szerencsére ez ma már a generátor része.

A hűtőrendszer és annak fontossága

A traktorokban megtalálható hűtőrendszernek több feladata is van. Egyrészt meg kell óvja a főalkatrészeket, ehhez pedig el kell vezetnie a motorban keletkező hőt, másrészt be kell állítania az üzemi hőmérsékletet, ugyanis egy mai, modern traktor csak ezen a hőfokon tud igazán gazdaságosan működni.

Bár a kisebb méretű traktorok levegőhűtéssel is el vannak látva, melyek egy nagyobb felületet tudnak biztosítani, így a hűtés a levegővel érintkezés miatt hatékonyabb, a nagyobb traktorok esetében ez már nem lenne elegendő, így ezeknél a típusoknál már a vízhűtést alkalmazzák.

A szivattyú ilyenkor a rendszerben keringeti a folyadékot, amely a motornál felveszi a hőt, majd a hűtőrendszerben leadja azt. Ezeknél a típusú traktoroknál egy hőfok-ellenőrző műszer is megtalálható, mellyel ellenőrizni lehet a hűtővíz hőmérsékletét. Nagyobb terhelés során a traktoroknál előfordulhat az, hogy felforr a hűtővíz, és ezt jó, ha a gazda látja. Ilyen esetben csökkenteni kell a terhelést, és a gépet alapjáraton kell üzemeltetni.