Nagyon sokan utaznak külföldre síelni, vagy azért, hogy valamilyen extrém sportnak hódoljanak. Ezekre a kalandokra is érdemes azonban biztosítást kötni, de mire is érdemes odafigyelni?
Amikor külföldre utazunk, nagyon fontos, hogy azt is végiggondoljuk, mit is fogunk majd külföldön csinálni, ugyanis ez nagyban befolyásolja, hogy milyen biztosítás lesz jó a számunkra. A Turizmus Online foglalkozott is az extrém sportok biztosítási kérdésével pár éve, amikor Suhajda Szilárd eltűnt az Eversten. Persze nem kell mindenkinek profi hegymászónak lennie, hogy az utasbiztosításnál számításba vegye az extrém sportok lehetőségét, illetve, hogy biztosítást kössön rájuk. Érdemes akkor is gondolni az ilyesmire, ha például síelni indulunk.
Sokan gondolják úgy, hogy az utasbiztosítás felesleges, mert van Európai Egészségbiztosítási kártyájuk, mások csak alap biztosítást kötnek, biztos, ami biztos. Ám nagyon fontos, hogy ha már biztosítást kötünk, akkor megfelelő módon biztosítva is legyen, különösen, ha síelni megyünk, vagy valamilyen extrém sportot próbálunk ki.
Lássuk, mit is érdemes ilyenkor figyelni, ha biztosításban gondolkodunk?
Utasbiztosítások síelés esetén?
Az utasbiztosítások sokféle tételt tartalmazhatnak, ám ha kifejezetten síelni indulunk külföldre, akkor érdemes olyan utasbiztosítást kötni, ami síbiztosítást is tartalmaz. A síbiztosítás jellemzően a téli sportok gyakori fedezeteire térít, tehát nemcsak síeléskor, de snowboardozás, szánkózás vagy korcsolyázás esetén is célszerű ezt a biztosítástípust választani. Sokan feleslegesnek tartják, pedig nagyon is hasznos lehet, hiszen baleset bármikor történhet, az orvosi ellátás pedig még EU-kártyával is meglehetősen drága lehet külföldön, a mentés, helikopteres mentés költségéről mér nem is beszélve. Ezekre pedig az EU-kártya nem térít. Egy jó síbiztosítás viszont igen.
Amikor biztosítást választunk, mindenképp érdemes alaposan átnézni, hogy milyen tételeket is tartalmaz, és persze, hogy mekkora összegig nyújt fedezetet. A síbiztosításokban sokszor poggyászbiztosítás is van, ami nagyon hasznos, ám egyáltalán nem mindegy, hogy mekkora összegig vagyunk biztosítva. Ha drágább felszereléssel megyünk síelni, érdemes egy magasabb kategóriás biztosítást kötni, ami valóban fedezi a kárunkat baj esetén.
Milyen utasbiztosítást kössünk, ha extrém sportot is kipróbálunk majd külföldön?
Az extrém sport biztosítás és a síbiztosítás nem egy és ugyanaz. Az extrém sportbiztosításba beletartozhat a síelés, de a hegymászás vagy a búvárkodás is. Az extrém sportok persze nagyobb kockázattal járnak, mint a hagyományos szabadidős tevékenységek, melyeket külföldön is űzhetünk, ennél fogva érdemes külön gondolni erre a biztosításban, ugyanis ha nem kerül bele ilyen tétel, baj esetén lehet, nem térít a biztosító.
Az extrém sportok biztosítási feltételei biztosítónként eltérőek lehetnek, ezért érdemes átnézni, hogy milyen fedezeteket is tartalmaznak, illetve mi is minősül az adott biztosító számára extrém sportnak. Legyünk nagyon alaposak, amikor biztosítást kötünk, hogy valóban védve legyünk, bármilyen sportot is űzünk az utazásunk alatt.