Ezért fontos a fogselyem használata, és így csináljuk jól

A fogselyemmel kapcsolatban nagyon sok a tévhit, pedig egy nagyon hatékony eszköz a fogápolásban, persze csak akkor, ha megfelelően használjuk. De miért is érdemes fogselymezni, és hogyan csinálhatjuk jól?

A fogselymet talán senkinek sem kell bemutatni, mert mindenki ismeri, vagy már hallott róla. Lényegében egy vékony rugalmas szál/szalag, melyet a fogközök tisztítására szoktak használni. Könnyen el tudjuk vele távolítani az íny vonala mellett felhalmozódó ételmaradékot, lepedéket. Ahhoz, hogy a fogaink egészségét megőrizzük, nemcsak fogmosásra van szükség, hanem arra, is, hogy a fogak közötti lepedéket a lehető legalaposabb el tudjuk távolítani.

A fogselyemmel kapcsolatban azonban nagyon sok a tévhit, sokan nem is szeretik használni, mert tartanak az esetleges ínysérülésektől. Természetesen van ennek alapja, ugyanakkor nem árt tisztában lenni vele, hogy a megfelelő használattal sokat tehetünk szánk tisztaságáért és a frissebb leheletért is.

Miért is érdemes rendszeresen fogselymezni?

Annak ellenére, hogy soka tartanak a fogselyemtől, mégis érdemes rendszeresen alkalmazni. Na de miért is? Nos, elsősorban azért, mert a fogkefével nem tudunk olyan alapos munkát végezni, és bizony gyakran marad lepedék, illetve ételmaradék a fogak közötti területen. A letapadt szennyeződések viszont nagy gondot tudnak okozni, hiszen elszaporodhatnak bennük a baktériumok, melyek aztán fogszuvasodáshoz, illetve ínygyulladáshoz vezethetnek.

A fogselyem megfelelő használatával ezeket a letapadt szennyeződéseket tudjuk hatékonyan eltávolítani. Ezzel sokat tehetünk azért, hogy csökkentsük a fogszuvasodás kockázatát, de a frissebb leheletért is sokat teszünk. A rossz szájszagot többek között a szájban elszaporodó baktériumok okozzák. Ha csökken a baktériumok száma, akkor a lehelet is frissebb lesz.

Hogyan használjuk helyesen a fogselymet

Mielőtt fogselymet vásárolnánk, nem árt tudni, hogy többféle is van ma már. Létezik viaszos, és viasz nélküli, hengeres és lapos, kifeszített és merevített fogselyem. A megfelelő típus kiválasztása lényeges lesz a hatékonyság tekintetében.

Például a fogpótlások és fogszabályozó tisztításához merevített fogselymet szoktak javasolni, a szoros fogközökkel rendelkezőknek inkább a viaszos vagy lapos fogselyem javasolt. Aki kezdő, és először használ fogselymet, azoknak a hengeres, viasz nélküli fogselymet ajánlják a szakemberek.

A fogselyem használata elsőre nehéznek tűnhet, de kis gyakorlással bele lehet jönni. Először is egy 40-45 cm-es fogselyemre lesz szükség, melyet a középső ujjaink köré tekerünk, és feszesen tartunk. A fogselymet a fogközök közé kell illeszteni, és előre hátra mozgatni. Óvatosnak kell lenni, hiszen ellenkező esetben felsérthetjük a fogínyt.

A fogselymet előre-hátra, illetve fel és le kell mozgatni, így végzünk alapos tisztítást. Manapság már több kép és videó is van a helyes használatról. A gyorsaság gyakori hiba, sokan túlságosan gyorsan mozgatják a fogselymet, ezzel viszont sérülést okozhatunk magunknak.