5 szabály, amit be kell tartani akkor, ha a gyerekek is medencéznek

Ahhoz, hogy a nyári hőségben az egész család biztonságosan és önfeledten tudjon medencézni, néhány dologra fokozottan oda kell figyelnünk nekünk, felnőtteknek. Ezek mindig fontosak, de akkor különösen, ha kisgyermekek is tartózkodnak a vízben, vagy játszanak a medence körül.

Tény, hogy sok helyen biztonsági medence takaró alkalmazása történik, a szabályok a medencézés esetén is fontosak. A gyerekek még gyakran nem képesek felmérni cselekedeteik következményeit, a baj pedig nagyon hamar bekövetkezik. Éppen ezért, már az elején fontos tisztázni az egyik legfontosabb szabályt: gyermeket sosem hagyunk a vízben, vagy a medence körül felügyelet nélkül, akkor sem, ha úgy gondoljuk, jól tud úszni. De nézzük, mikre kell odafigyelni abban az esetben, ha egy vagy több gyermek is megmártózik a kerti medencében.

Legyünk óvatosak a napon

A kicsik a nyári hónapokban képesek lennének reggeltől estig kint lenni az udvaron, a kertben, vagy a teraszon. Ilyenkor a legjobb, ha a gyerekekkel együtt a szülők is pihennek kicsit és kikapcsolódnak, de természetesen fontos hogy megelőzzük a napszúrást és a napégést! A medencézés alkalmával fokozottan ügyelni kell arra, hogy a gyermek árnyékba legyen, vagy legyen a fején valamilyen fejfedő, hiszen nagyon hamar napszúrást tud kapni.

Nyáron a legjobb, ha 11 és 16 óra között bent tartózkodunk a lakásban, hiszen ilyenkor a legerősebb az UV-sugárzás. Medencézés előtt kenjük be gyermekeinket 50 faktoros naptejjel, hogy ne égjenek le, és ha nincs árnyékos helyen a medence, próbáljunk meg pavilont, vagy napernyőt fölé helyezni.

Barikádozd el a medencét!

Ha pici gyerek is van a családban, nagyon fontos, hogy elkerítsük a medencét. Ezzel a véletlen baleseteket tudjuk megakadályozni. A kerítés akkora legyen, hogy a gyermek azt ne tudja kinyitni akkor se, ha egy kisszékre felmászik. A medencéből a létrát is vegyük ki, ha nincs rá éppen szükségünk, nehogy a gyermek felmásszon rá és beleessen a vízbe.

Ne fusson a medence körül!

A nagy játékban a gyerekek imádnak szaladgálni, futkározni. A medence partján azonban a vizes felületek miatt nagyon hamar megcsúszhatnak, még akkor is, ha biztonságos és csúszásmentes a burkolat. A vizes lábacskák könnyen megcsúszhat a medence szélén, ezért mindig meg kell nekik tanítani azt, hogy a medence körül nem szabad kergetőzni, szaladgálni, hiszen ez nagyon veszélyes.

Mindig legyen tiszta a medence vize!

Senki nem szeretne egy koszos, zavaros medencében megmártózni, de ha gyerekek is fürdőzni fognak, még inkább oda kell figyelni a medence rendszeres tisztítására és karbantartására. Egy elhanyagolt, koszos, piszkos medence akár bőr- és szemgyulladást is tud okozni. Fontos, hogy a víz pH-ja is megfelelő legyen és hogy ne feledkezzünk meg időnként ellenőrizni a pH-értéket. Emellett bizonyosodjunk meg arról is, hogy a szűrő is megfelelően működik.

Ne vigyünk játékokat a vízbe!

Bár a medencébe való játék tényleg jó móka, sajnos komoly baj is lehet abból, ha a medencét tele pakoljuk játékokkal. A nem megfelelő játékok kárt tehetnek a medencébe, vagy a szűrőbe. Néhány kislabda, vízi játék persze nem fog gondot okozni, de az éles, kemény és törékeny dolgokat inkább ne vigyük a medence közelébe.